Dış ortamdan bina içine ısı girmesini önlemek için çatı yalıtım yöntemi. Yöntem, sıcaklık kararlılığı sağlar ve istenmeyen gürültü girişini önler. Isı yalıtımının önemi son zamanlarda dünya çapında değişen yalıtım standartları nedeniyle artmıştır ve bu da ısıtma veya soğutma için enerji kaybını azaltmak için bina yapılarının ısıl direncine daha yüksek talepler getirmiştir. Yalıtım malzemeleri, yalnızca yüksek termal özelliklere değil, aynı zamanda yüklere dayanabilecek yeterli mekanik özelliklere de sahip olmalıdır. Akıllı yalıtım seçimleri, uzun vadede performans gösteren başarılı çatı sistemleriyle sonuçlanırken, kötü seçimler çatı performansına zarar verebilir.

Çatı Yalıtımının Avantajları

Enerji maliyetlerinin düşürülmesi, binalarda yalıtımın yeniden değerlendirilmesinin en önemli nedenlerinden biridir. İster yeni bir ev inşa edin, ister mevcut evinizi yenileyin, yalıtım sisteminizin seçimi ciddi bir dikkat gerektirir. Yalıtım eklemek, evinizin enerji verimliliğini ve konforunu artırırken size ömür boyu enerji tasarrufu sağlayabilir. Çeşitli avantajlar sağlar.

  • Yüksek termal performans sağlar
  • İyi mekanik mukavemet sağlar
  • Güneş ışınlarına karşı dayanıklıdır
  • Hava, rüzgar ve nem için bir bariyer görevi görür
  • Dış ve iç izolasyon uygulayarak buhar geçişini önleyin
  • Karbon ayak izinizi azaltır
  • Küf oluşumunu engeller

Çatı Yalıtım Çeşitleri

Battaniye Yalıtımı veya Örtü Yalıtımı - folyo destekli rulolar veya kirişler halinde gelir ve kirişler veya kirişler arasında ahşap çıtalar kullanılarak yerinde tutulur. Bu cam yünü veya mineralden yapılır, ancak bazen bunlar plastik liflerden ve doğal liflerden de yapılır.

Köpük Levhalar Yalıtımı - çoğu evimizde bulunan çok yaygın fiberglas keçe yalıtımına harika bir alternatif. İnç kalınlık başına daha yüksek bir R-Değerine sahiptir, neme karşı dayanıklıdır ve üzerinde çalışılması kolaydır. Yaygın köpük levhalar polistiren, poliizosiyanürat ve poliüretandan yapılmıştır.

Radyant Bariyer  ısı radyasyonunu yansıtır, yansıtıcı, düşük emisyonlu bir yüzey nedeniyle bariyerin bir tarafından diğerine aktarımı engeller. Işınım bariyeri bir veya iki taraflı olabilir. Poliizosiyanürat, sert köpük, kabarcık yalıtımı veya yönlendirilmiş şerit levha gibi yalıtım malzemelerine tek taraflı radyan bariyer takılabilir.

Üflemeli Yalıtım - mevcut duvar dikmeleri ve tavan kirişleri arasında hızlı ve kolay bir şekilde doldurur. Üflemeli ican, yerleşirken küçük boşlukları ve boşlukları da kapatır, aksi takdirde soğuk havanın gireceği bu sinsi noktaları doldurur.

Püskürtülmüş Köpük ve Yerinde Köpük Yalıtımı – Malzemelerin püskürtülebildiği, yerinde köpürtülebildiği, enjekte edilebildiği veya dökülebildiği sıvı köpük yalıtım yöntemi. Yerinde köpük yalıtımı, hava sızıntısını yalıtmak ve azaltmak için duvarlara, çatı yüzeylerine veya zeminlerin altına üflenebilir. Bazı kurulumlar, aynı kalınlık için geleneksel keçe yalıtımından daha yüksek bir R değeri sağlayabilir ve en küçük boşlukları bile doldurarak etkili bir hava bariyeri oluşturabilir.Püskürtülmüş Köpük ve Yerinde Köpük Yalıtımı – Malzemelerin püskürtülebildiği, yerinde köpürtülebildiği, enjekte edilebildiği veya dökülebildiği sıvı köpük yalıtım yöntemi. Yerinde köpük yalıtımı, hava sızıntısını yalıtmak ve azaltmak için duvarlara, çatı yüzeylerine veya zeminlerin altına üflenebilir. Bazı kurulumlar, aynı kalınlık için geleneksel keçe yalıtımından daha yüksek bir R değeri sağlayabilir ve en küçük boşlukları bile doldurarak etkili bir hava bariyeri oluşturabilir.

 

Çatı yalıtım malzemeleri çeşitleri

Proje gereksinimlerine göre farklı çatı yalıtımı türleri için kullanılan farklı malzeme türleri vardır.

Proje gereksinimlerine göre kullanılan farklı çatı yalıtım malzemeleri türleri vardır, bunların her biri aşağıda açıklanmıştır.

Ahşap lifi  dolgu maddeleri ve bağlayıcılarla karıştırılmış ahşap, kamış veya bitkisel liflerden oluşan organik bir yalıtım levhası. Yalıtım, nem direncini arttırmak için asfalt emdirilmiş veya asfalt kaplanmış olabilir.

Poliüretan Köpük  bir izosiyanürat katalizörü ile birleştirilmiş sert poliüretan (PU) köpüğünden kimyasal bir işlemle üretilen bir ısı yalıtım levhası. Bu, her türlü açık çatı için çok evrensel ve verimli bir çözümdür.

Mineral Yün – geri dönüştürülmüş camdan veya bazalttan yapılmış bir yalıtım türü olan taş yününden üretilmiştir. Mineral yün, keçeler halinde veya gevşek bir malzeme olarak satın alınabilir.

Taş Yünü - bazalt taş liflerinden üretilen bir tür mineral yün izolasyonu. Özellikle çok yüksek yangın direncinin gerekli olduğu açıkta mekanik olarak sabitlenmiş çatılar için en yaygın çözümlerden biridir.

Poliizosiyanürat - organik veya inorganik keçe kaplamalar, cam elyaf keçe kaplamalar veya cam elyaf takviyeli alüminyum folyo kaplamalar arasına sıkıştırılmış kapalı hücreli köpük plastik bir yalıtım çekirdeği.

Fiberglas    son derece ince cam fiberlerden oluşur. Keçeler ve rulolar ve gevşek dolgu olmak üzere iki farklı yalıtım türünde yaygın olarak kullanılır. Sert levhalar ve kanal yalıtımı olarak da mevcuttur.

Selüloz – genellikle tüketici sonrası atık gazete kağıdı olmak üzere %75-85 oranında geri dönüştürülmüş kağıt lifinden oluşan çevre dostu bir yalıtım malzemesidir. Diğer %15 borik asit veya amonyum sülfat gibi bir yangın geciktiricidir. Malzemenin kompaktlığı nedeniyle selüloz, içinde neredeyse hiç oksijen içermez.

Sprey poliüretan köpük  köpük oluşturmak için kimyasalların karıştırılması ve reaksiyona sokulmasıyla yapılır. Karıştırma ve reaksiyona girme malzemeleri çok hızlı tepki verir, temas halinde genişler ve yalıtkan, hava sızdırmazlığı sağlayan ve bir nem bariyeri sağlayan köpük oluşturur.

Hücresel cam – bir köpürtücü madde ile birleştirilmiş kırılmış camdan oluşur. Bileşenler karıştırılır, bir kalıba yerleştirilir ve ısıtılır, bu da camı eritir ve köpürtücü maddeyi bozar.

Alçıpan -  yapısal olmayan, yanmaz, suya dayanıklı, işlenmiş alçı panel. Levha, çatı membranı yapışmasını arttırmak için bir tarafında tescilli, asfalt olmayan bir kaplama ile mevcuttur.

Polistiren - şeffaf bir termoplastik malzeme, köpük levha veya beadboard yalıtımı, beton blok yalıtımı ve küçük polistiren boncuklarından oluşan bir tür gevşek dolgu yalıtımı yapmak için yaygın olarak kullanılır.

Poliizosiyanürat – hücrelerinde düşük iletkenliğe sahip, hidrokloroflorokarbon içermeyen bir gaz içeren, ısıyla sertleşen plastik, kapalı hücreli bir köpük türüdür. Poliizosiyanürat izolasyon sıvı, püskürtülen köpük ve sert köpük levha olarak mevcuttur. Ayrıca, çeşitli kaplamalara sahip lamine yalıtım panelleri haline getirilebilir.

Perlit – inorganik, genişletilmiş silisli volkanik camdan, organik lifler ve bağlayıcılarla birleştirilmiş perlitten oluşur. Yalıtım levhasının üst yüzeyi, yapıştırıcıyı sınırlamak için formüle edilmiş bir asfalt kaplamaya veya tescilli bir kaplamaya sahiptir.

Cam kaya ve mineral yün – esas olarak 1.000°C'nin üzerindeki sıcaklıklarda eritilmiş ve ince yün iplikleri halinde bükülmüş cam veya kaya kullanılarak yapılır. Telleri bir arada tutmaya yardımcı olmak için bir bağlayıcı madde de eklenir.

Doğal Elyaf  pamuk, koyun yünü, saman ve kenevir gibi birkaç doğal elyaf – yalıtım malzemesi olarak kullanılır.

 

 
Bu kategoride ürün bulunamadı.