İsminden de anlaşılacağı gibi poliüretan malzemenin çatlakları doldurması amacı ile beton yapılara enjekte edilmesi uygulamasına poliüretan enjeksiyon denilmektedir. Kullanım alanı oldukça geniş olan bu uygulamanın esas prensibi; nereden geldiği tam kestirilemeyen suyun, aksi yönünde bir enjeksiyon işlemi ile poliüretan malzemenin pompalanarak sızıntı ortamını tamamen doldurmasını sağlamaktır. Su ile karşılaşan poliüretan malzeme şişerek kılcal çatlaklara bile nüfuz eder. Bu yöntem ile beton yapıya ayrılmaz bir bütün olarak yapışır. Çatlak kısmı kapatmakla kalmaz, betonu da sağlam bir şekilde tutar. 

Poliüretan enjeksiyon ile su yalıtımı uygulaması küçük veya büyük bir çok yapıya uygulanmaktadır. Tüneller, körü geçişleri, asansör kuyuları, havuzlar, otoparklar, bina bodrum katları ve daha bir çok alanda uygulanmakta olan poliüretan enjekiyon fiyatları, uygulama bölgesinde kullanılan malzemeye, kullanılacak yönteme ve makine büyüklüğüne göre değişim göstermektedir.

Büyük tünellerde sızdırmanın bertaraf edilebilmesi için en ideal yöntem olarak söylenebilir. Teras su yalıtımı ve havuz yalıtımı için de etkili bir yöntemdir. Sızdırma yapan ve ilerde sızdırma yapmaya meyilli alanları kapatarak su geçişini tamamen önler. Bina bodrum katlarında ve su depolarında da su sızıntısının nereden geldiği anlaşılmamaktadır. Bu nedenle enjeksiyon ile su yalıtımı yöntemini kesinlikle kullanmanızı tavsiye ederiz.
 

Bu kategoride ürün bulunamadı.