1.   Epoksi Zemin Kaplama Nedir
Epoksi kaplama; zeminin üst yüzeyini kirlenme, sürtünme, ıslanma, aşırı hava değişimleri, yağlanma, kimyasal malzeme gibi dış etkenlere ve doğa koşullarına karşı korumak amacıyla renkli ve dekoratif malzemelerle örtme işlemine denir. Epoksi malzemesi kimyevi ve teknolojik bir malzemedir. Epoksi zemin kaplamasında kullanılan ürün zemine büyük bir kuvvetle yapışır ve etkilidir. Aynı zamanda özellikle inşaat sektörü başta olmak üzere malzemeleri birbirine tutturmak için de bol miktarda kullanılırlar.

Epoksi özelliği gereği 2 bileşenlidir ve halk dilinde reçine olarak da bilinir. Uygulama öncesi bu iki bileşen de bal kıvamındadır. İnşaat sektöründe epoksi reçine en çok tahtaları, betonu ve çeliği birbirine tutturmak ve yapıştırmak için kullanılır. Çift bileşeni belli oranlarda karıştırılır ve kısa bir süre sonra tepkimeye yani reaksiyona girer ve sertleşir. Bu yüzden bileşenler karıştırıldıktan kısa süre sonra kullanılmak zorundadır. Aksi durumda taşlaşır ve kullanılamaz.

Epoksi reçinenin yani reçinenin ismini, çoğumuz küçüklüğümüzde dahi marangozlardan duymuşuzdur. Son dönemde ise en çok kullanılan alanlardan biri de zeminlerdir. Epoksi zemin kaplamasında çok fazla kullanılır. Fonksiyonu ise zeminin mevcut üst yüzeyini kaplama ile dış etkenlere, aşınma, kırılma, su, yağ, kimyasal malzemeler ve tozumaya karşı korumaktır. Epoksi kaplanan yüzeylerde su ve yağ emilimi olmaz, zemin tozuma yapmaz. Epoksi temizler çok rahat temizlenir, daha sağlıklı alanlar sağlanır epoksi ile. Aynı zamanda estetik ve dekoratif görüntü sağlar, talep edilen her renkte yapılır.

2.   Endüstriyel Zeminlerde Epoksi Zemin Kaplama:
Epoksi zemin kaplamalar genellikle bulunulan sektör ve bütçeye göre farklılık arz eder. Epoksi zemin kaplama daha çok sağlık, gıda, ambalaj, ofset sektörlerinde görülür. Uygulanan teknikler firmalarda ve ekiplerde değişebilir. Epoksicenter olarak en çok yaptığımız uygulama multilayer dediğimiz portakal desenli epoksidir. Sonrasında uygulanan epoksi ise self leveling dediğimiz epoksi kaplamadır. Firmanın ihtiyacına göre yapılacak uygulamayı belirlemek daha doğru olacaktır. Örneğin self leveling uygulamanın ihtiyaç olmadığı bir alanda self leveling uygulamak doğru olmayacaktır. Çünkü self leveling uygulaması, multilayer’a göre daha pahalı bir uygulamadır ve israf sözkonusu olacaktır. Multilayer yerine self leveling uygulamasının yapılması durumunda, daha çok kayma sonucu düşmeler yaşanacaktır. Self leveling pürüzsüz olduğundan en ufak bir çizik dikkat çekecektir.

Nasıl bir epoksi uygulaması yapacağımızı belirlemeden önce belirlememiz gereken bazı maddeler var, bunlar:

Epoksi uygulanacak zeminin mevcut durumu,
Epoksi uygulanacak zeminde beton sağlam mıdır, şap gerekiyor mu?
Epoksi kaplanacak alan ne olarak kullanılacak, sektör nedir?
Epoksi kaplanacak alanda araç, forklif ya da transpalet trafiği nedir?
Epoksi kaplanacak alanda araç, forklif ya da transpalet ağırlığı nedir. Yani zemin araçları yükleri ile birlikte taşıyabilecek mukavemete sahip midir?
Alanda kullanılacak araçların tekerlek yapısı ve malzemesi nedir?
İmalat olarak kullanılacak ise, kullanılacak kimyevi malzemeler epoksi zemin ile reaksiyona girer mi?
Epoksi zemin uygulanacak alanda yüksek derecede ısıtılan malzemeler (cam ya döküm fabrikası gibi) var mıdır? Yüksek ısı zemini bozabilir.
Yaya trafiğinin yüksek olduğu bir alan mıdır? Yaya trafiği yoğun ise kaymaz özellikli olmalıdır. Self leveling epoksi kaplama iş güvenliği konusunda risk içerebilir, bu tür zeminlerde multilayer epoksi (portakal desenli) uygulamasının tercihi daha doğru olacaktır.
Hijyen ve temizliğin çok önemsendiği hastane ya da laboratuar tarzı bir mekan ise self leveling uygulaması tercih edilebilir.
Termin yani teslim süresi çok kısa ise kesinlikle zamanı kısaltma yoluna gidilmemeli.
Dekoratif ve iyi bir görsel isteniyorsa, ucuz bir epoksi kaplama tercih edilmemeli.
Uygulanacak epoksi uygulaması incelenirken tüm bu kriterler önemsenmeli ve dikkate alınmalıdır. Ayrıca hangi epoksi uygulaması yapılırsa yapılsın mutlaka zemin edildikten sonra en az 24 saat beklenmelidir.

3.   Epoksi zemin kaplama ne tür zeminlere uygulanır?
Epoksi zemin kaplama en çok otoparklar, depo, fabrikalar, imalathaneler, hastaneler, laboratuarlar ve spor sahalarında uygulanır. Epoksi uygulanmayan zeminlerde yaya ve araç trafiği yoğun ise, beton ne kadar sağlam olursa olsun belli bir süre sonra tozumaya başlayacaktır. Tozuma yapan zeminlerde zamanla küçük küçük çukurluklar oluşacaktır. Beton tozumaları hiçbir mekanda istenmez. Betondan kalkan tozlar uçuşarak ürün, hammadde ve makinelerin üzerine konup birikebilir. Bu da hem makinenin performansını düşürür, hem de ürün kalitesini bozar. Çoğu yerde de temizlik çalışanları için iş çıkarır, kötü görüntü oluşturur. Özellikle matbaalarda ve gıda fabrikalarında kesinlikle istenmez.

Epoksi zemin kaplamalar zeminde tozumayı önler, çukurlukları kapatıp düzgün bir yüzey sağlar. Zeminin üzerini kapatarak koruma sağlar, bozulmasını engeller. Ral K7 deki tüm renklerin uygulanabilirliği ile mağaza, showroom ve ofislerde dekoratif ve estetik görünüm sağlar.

Epoksi’nin Uygulandığı Alanlar
Otoparklar,
Hastane ve laboratuarlar,
İlaç fabrikaları,
Otomotiv sektörü,
Beyaz eşya fabrikaları,
Gıda imalathaneleri,
Konfeksiyonlar,
Hangarlar,
Araç tamir atelyeleri,
İçecek fabrikaları,
Ofsetler, matbaalar,
Tavuk tesisleri
Et üretim yerleri,
Statik yüklerin istenmediği tesisler,
Depolar, stok alanları,
Paketleme tesisleri,
Spor sahaları,
Hastaneler ve Laboratuarlar

Hastanelerde kullanılan epoksinin en önemli özelliklerinden biri kolay temizlenebilir olmasıdır. Bunun yanında üzerinde toz tutmaz ve bakteri oluşumuna aykırı bir yapısı olmasıdır.

Elektronik Endüstrisi
Kimyasal mukavemeti yüksek olan elektronik endüstrilerinde kullanılan epoksi zemin kaplama sistemleri üzerinde toz tutmayan bir yapıya sahiptir. Bunun yanında kolay temizlenebilirliği ile zaman tasarrufunu sağlayan kaplamalar renk çeşitleri ile estetik bir hava katmaktadır.

Lastik Üretim Tesisleri
Kimyasal mukavemeti yüksek, üzerinde toz tutmayan yapısı ile dikkat çeken lastik üretim tesislerinde kullanılan epoksi zemin kaplama sistemleri üzerinde toz tutmayan yapısı ile ve kolay temizlenebilen yapısı ile zaman tasarrufunu sağlar. Sayısız renk seçeneği ve kaplamasız bütün olarak gözüken epoksi sistemleri estetik duygunun da ön plana çıkmasını sağlıyor.

Tekstil ve Dokuma Sanayi
Trafiğin yoğun olmadığı bölgelerde kullanılan tekstürlü epoksi zemin kaplama sisteminin en önemli özelliklerinden biri de kolay temizlenebilir olmasıyla birlikte zaman tasarrufu sağlamasıdır. Tekstil sektöründe kullanılan bu epoksi kaplamanın kimyasal mukavemeti yüksek ve uzun ömürlüdür.

Mekanik Odalar
Üzerinde fazla trafiğin olmadığı bölgelerde kolay temizlenebilir özelliği ile dikkat çeken, üzerinde toz, bakteri gibi maddeler bulundurmayan epoksi kaplama sistemidir.

Televizyon Stüdyoları
Dekoratif olarak estetik duyguya önem vermek zorunda olan televizyon stüdyoları için epoksi kaplama sistemleri vazgeçilmezdir. Üzerinde toz tutmayan ve kolay temizlenebilir yapısının yanında ekleme yoluyla yapılmadığı için hoş bir görüntüsü vardır. Parlayan görünümü ile dekora şık bir görüntü katan epoksi kaplama sistemleri televizyon stüdyoları için mükemmel bir çözüm yoludur.

Depo ve antrepolar
Depo ve antrepolarda kullanılan su bazlı epoksi kaplama kimyasal yüksek olmadığı bölgelerde kolay temizlenebilir özelliği ile kullanıcılara iyi bir çözüm sağlar.

İlaç Fabrikaları
Elastik epoksi zemin kaplama tozsuz ortamların ve steril alanların gerektiği ilaç fabrikalarında kolay temizlenebilir yapısı ile zaman tasarrufu konusunda da mükemmel bir çözümdür.

  

Bu kategoride ürün bulunamadı.