Taş ev yalıtımı evin yapıtaşı itibariyle ev sahiplerini çok zorlamayan bir konudur. Çünkü taş ev projelerinin en kullanışlı yanı kışın kolay ısıtılıp yazın ise serin olmasıdır. Taş evlerin en büyük avantajlarından birisi ısı konusundaki karakteridir. Taş evlerin yapım sürecinde kullanılan taşların özelliğine göre yalıtım konusunda başarılı olmak mümkündür. Evin olduğu yöreye özgü, iklim koşullarına uyumlu taşlar seçilerek evin kaliteli yapı malzemeleri ile oluşturulması gerekmektedir. Bu sayede ev en ufak bir hava koşulunda zarar görmeyerek sağlamlığını sürdürmeye devam edecektir. Taş ev yapımında ve taş ev ısı yalıtımı sağlanmasında en çok tercih edilen taşları şu şekilde sıralamak mümkündür.

  • Muğla, Antalya, Bodrum, Denizli, Kütahya taş kalınlıkları dış cephe yapımına uygun olması sebebiyle dış tasarımda çokça tercih edilmektedir. Aynı zamanda neme dayanıklı olması nedeniyle de dış cephe yapımında kullanılmaktadır.
  • Taş ev yapımında hem dayanıklı hem de işlemesi kolay taşlar tercih edilmektedir.
  • Seçilen taşın mutlaka rüzgâra, neme, rutubete dayanıklı karakterlerde taşlar olması gerekmektedir.
  • Dış duvarların yapımında çoğunlukla püf taşı tercih edilir. Ancak iç döşemelerde, yer kaplamalarda ise granit tercih edilmektedir.
  • Taş evlerin belirli bir kısmında da mermer kullanımı sağlanabilir. Böylece taş ev ısı yalıtımı farklı taş kombinasyonları kullanılarak geliştirilebilir.

Taş ev modelleri genel olarak karma taşlardan oluşturulur. Taş seçiminde önemli olan yaşanılan yerin fiziki koşullarına uygun olarak taş seçilmesi gerekmektedir. Bu sayede sağlam bir ev ortaya çıkarak kalitesiz malzemelerle oluşturulan bir ev yerine sağlam ve daha az maliyetli bir ev oluşturmak mümkün olmaktadır. Taş evler aynı zamanda doğayla iç içe oluşturulan, uzun süreler dayanabilen, dışarıdaki hava koşullarına karşı izole kalabilen, tüm zararlı kimyasal maddelerden uzak olarak tasarlanmış, doğal yapılı evlerdir. Maliyet anlamında da diğer malzeme türlerine nazaran oldukça hesaplı seçeneklerdendir. Taş evler genellikle karasal iklimin hâkim olduğu bölgelerde tercih edilmektedir.

Taş Evde Isıtma Sistemi Nasıl Yapılmalıdır?

Taş ev ısı yalıtımı diğer ev tiplerine göre daha kolay sağlanabilen bir yalıtım sistemidir. Taş ev projeleri için ısıtma sistemi oluştururken sıklıkla önerilen bazı yöntemler vardır. Isıtma sistemi için ilk olarak önerilen şöminedir. Şömine haricinde ise ısıtma sistemi içerisinde mutlaka yerden ısıtma teknolojisine yer verilmelidir. Bu sayede her an kolayca ısınmak mümkün olabilecekken evin ısısının korunması da her an için sağlanabilecektir. Kışın çok kolay ısınabilen taş ev modelleri yazın da serin kalarak pek çok müşteri tarafından tercih edilmektedir. Isı konusunda sağladığı kolaylıklar sebebiyle iki katlı taş ev modeli de inşa edilebilmektedir.

Taş ev ısı yalıtımı konusunda kullanıcılarını üzmeyen kullanımı en elverişli ev tiplerindendir. Taş evlerde oluşturulmak istenen ısıtma sistemleri arasında güneş enerjisinden faydalanılarak oluşturulan sistemlere de yer verilebilir.

Taş evde yapılacak olan ısı yalıtımı yalnızca iç duvarlarda değil evin çatısında da mutlaka doğru yalıtım araçları ile yapılmalıdır. Aksi takdirde evin içi yaz mevsiminde çok sıcak, kış mevsiminde ise soğuk havaların etkisi altında olacaktır. Bu nedenle yalnızca kış ayları için değil yaz ayları da düşünülerek yalıtımın yapılması gerekmektedir.

Ev içerisinde kullanılacak olan ahşap, tuğla, taş, mermer gibi malzemelerin nerede, nasıl ve hangi işlevle kullanılacağı profesyonel bir yaklaşım eşliğinde belirlenerek evin inşası gerçekleştirilmelidir. Yanlış malzeme yanlış alanda kullanıldığında maliyet artacak ve kullanışlılık oranı sekteye uğrayacaktır. Taş ev ısı yalıtımı malzeme işlevinin doğru belirlenmesi sonucunda oluşturulmalıdır.

Tarihi çağlardan itibaren mimaride en çok kullanılan malzemelerden birisi olan taşlar, bakım gerektirmeyen, düzenli boyama işlemi istemeyen bir malzeme olması sebebiyle oldukça kullanışlı ve hesaplıdır. Maliyeti artıracak hiçbir özelliği yoktur. Bu nedenle taş ev yapımında kullanılacak olan ısı malzemelerinde kaliteden ayrılmamak gerekmektedir. Taş evlerde sağlanması gereken tek ve en önemli özellik doğru ısınma sistemini oluşturmak ve yalıtım için doğru yaklaşımlar sergilemektir. Taş evin pek çok avantajı bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi ısı izolasyonudur. Mevsimsel havalarda karşılaşılan dışarı havasının zıttı ev içerisinde sağlanmaktadır. Taş ev ısı yalıtımı doğru sağlandığı zaman diğer pek çok yalıtım gerektiren konuda da otomatik olarak çözümler sağlanmaktadır. Yalıtım sonrası evler dışarıdan ses geçirmez, böcek haşerelerden uzak, nem geçirmez bir hale gelmektedir.

Taş Ev Kolay Isınır Mı?

Taş evler yapısı gereği çok kolay ısınabilen evlerdir. Özellikli bir yalıtıma dahi ihtiyaç duymayan taş ev modelleri için önemli olan yapılmış olduğu taşın türüdür. Taş yapısı itibariyle yalıtım konusuna fazla ihtiyaç duymayan bir inşaat malzemesidir. Buna yönelik yalnızca çok soğuk iklim şartlarının görüldüğü alanlarda taş ev ısı yalıtımı konusunda ekstra desteğe ihtiyaç duymaktadır. Ancak ilk yapılışı itibariyle iklim şartlarına ve ortam atmosferi belirlendikten sonra doğru olarak seçilen taş türü ile buna bile gerek kalmamaktadır. Doğru taş türü ve duvar kalınlığı belirlenerek yalıtım için ilk adımlar oluşturulmalıdır.

Taş evlerde kullanılabilecek bir diğer yalıtım tüyosu ise pencere boyutları ile ilgilidir. Pencere boyutları büyük tercih edilmemelidir. Eğer büyük pencere tercih edilecekse konsepte uygun doğramalarla oluşturulmalıdır. Ve yalıtım için ekstra önlem almak gerekiyorsa uygun yol belirlenerek yalıtım aracı sağlanmalıdır.

Yukarıda da bahsedildiği gibi taş evler oldukça kolay ısınabilen ev türlerindendir. Önemli olan ısıyı sağladıktan sonra ısının ev içerisinde muhafaza edilmesini de sağlamaktır. Taş ev ısı yalıtımı için yukarıdaki önerilen adımlar izlendikten sonra da ısının kalıcılığının sağlanması adına birbirini destekler ısıtma sistemlerine yer verilmelidir. Isıtma sistemi olarak şömineler kullanılıyorsa bakımları düzenli yaptırılmalı ve şömine ısısını destekleyici başka ısıtma sistemleri de kullanılmalıdır. Isıtma sistemi yalnızca şöminelerle sınırlı kalacaksa tüm evin ısınabilmesi için mutlaka bazı şömineli ısıtma teknolojilerinden yararlanmak gerekmektedir.

Taş evlerin yalıtım ipuçlarını maddeler halinde özetleyerek derlemek gerekirse aşağıda gibi sıralayabiliriz:

  • Yalıtım yapmak yerine evin yapılışında doğru taş seçimini sağlamak gerekmektedir.
  • Taş ev ısı yalıtımı için öncelikle duvar kalınlığının doğru ölçülerde yapılmış olması gerekir. Duvar kalınlığı en az 50-70 cm arasında belirlenerek yapılmış olması sağlanmalıdır. Daha ince olarak inşa edilen duvarlar tüm hava koşullarına dayanıksız olur ve aynı zamanda diğer tüm rahatsız edici etmenleri engelleyemeyerek evin izole dokusunun bozulmasına yol açarlar.
  • Yalıtım için mutlaka ısıtma sistemleri yerden ısıtmalı şekilde tasarlanmalıdır. Böylece ev içerisinde var olan sıcak hava sürekli korunarak ısınma için ekstra bir maliyet sarf etmekten kaçınılacaktır. Yalıtımın sağlanamadığı durumlarda ısınma araçlarına daha çok miktar harcanacağı için yalıtım sağlanması gereksiz masraflardan kaçınmanın en önemli yolları arasında yer almaktadır.
  • Taş evler için kullanılacak pencere boyutları olabildiğince küçük tutularak dışarıdaki hava koşullarına maruziyet olabildiğince en az seviyelerde tutulmalıdır.
  • Yalıtımın en önemli noktalarından birisi olan çatı yalıtımı gözden kaçırılmayarak doğru malzemeler aracılığıyla sağlanmalıdır.

Taş evler çok uzun sürelere rağmen uzun ömürlü olan, kullanımı konforlu, yaşaması huzurlu evlerdendir. Çok klasik ancak her zaman tercih edilirliği yüksek bir ev türüdür. Doğal yaşam destekçisi olan taş evler doğru eller tarafından inşa edilerek doğru tasarımlarla ev arayışında olanlar için tasarlanmalıdır.

Bu kategoride ürün bulunamadı.